Zasilacz LED – jak dobierać, czego się (nie) bać?

| posted in: Handel | 0
Użytkowanie lampek reflektorowych, zasilanych nawet dwiema żarówkami LED, o mocy, która nie przekracza czterdziestu Wattów zmniejsza wyraźnie użycie prądu. W sytuacji, gdy konsumpcyjny styl życia bije coraz bardziej po kieszeni, jednym z odczuwalnych wydatków będą eksploatowane coraz mocniej domowe media.

Wybierając oświetlenia wzbogacone przez zasilacz LED nie tylko zaoszczędzimy, lecz tworzymy urok w pomieszczeniu . Stylizowane na pomieszczenie służbowe i sale konferencyjne, lampy reflektorowe można wybrać w paru konfiguracjach. Najmniej wymagający rodzaj oświetlacza i taśmy wymaga się do podświetlenia wyłącznie dekoracyjnego, w którym głównym zamiarem jest wieczorowa ekspozycja półek i książek. Innego rodzaju zasilacz LED powinniśmy wybrać, gdy planujemy w sposób wyraźny podkreślać nasze dekoracje (które mogą generować nawet trzykrotnie mocniejsze światło). Jeszcze inny zamiennik użyjemy do pomieszczenia, gdzie chcemy czytać, bez użycia jednolitej lampy sufitowej.

żarówki LED
Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

Tworzenie urokliwości pomieszczenia przez żarówki LED nie stoi w sprzeczności z oszczędzaniem na energii. Znając podstawowe zasady liczenia mocy w lampach, a także doboru do nich odpowiedniego zasilacza nie musimy pytać się eksperta w zakresie oświetleń. Jeśli ktoś z bliskich jest przysłowiową złotą rączką, a ustawienie zasilacza w domowych warunkach nie jest problemem, mamy z głowy samą instalację. Po wszystkim pozostaje cieszenie się warunkami, które stworzyliśmy dzięki reflektorom LED i dogranego do nich zasilacza.

Gdy decydujemy się na oświetlenie o charakterze ekspozycyjno-dekoracyjnym warto zaopatrzyć się w zasilacz o większej mocy (wyrażanej w amperach). Przy klasycznych lampkach pobieranie mocy prądu jest określane wartościami najsłabszego wyświetlacza, nie ma podobnych rozgraniczeń przy ustalaniumocy maksymalnej. Z tą drugą związane są naturalnie dodatkowe koszty (poznaj więcej). Do obliczenia mocy poboru lampek potrzebujemy prostej matematyki – pomnożenie liczby żarówek LED (przy dekoracyjnym oświetleniu, z dodatkową ilością reflektorków) przez moc generowaną przez jedną z nich. Wynik da nam iloczyn będący wynikiem wyrażonym w miliamperach czy woltach. Wystarczy, że zasilacz LED jaki trzeba kupić będzie równy, czy też większy od mocy wszystkich żarówek razem wziętych.
Comments are closed.