Z jakiego powodu warto na pokryciu dachowym naszego budynku zainstalować piorunochron?

wpis w: Handel | 0
O tym czy go zainstalować, należy zastanowić się przy konstrukcji domu. W miejscu, gdzie uderzy piorun, napięcie mogłoby niezwykle wzrosnąć i sięgnąć nawet kilku setek milionów woltów. Moc tego wyładowania może szybko wywołać pożar budynku.
Należałoby na pokryciu dachowym zamontować instalację odgromową czyli piorunochron.

mięso

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
Szklany stolik

Autor: symmetry_mind
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie istnieją przepisy, które nakazują montaż piorunochronów w budynkach mieszkalnych większych niż 15 metrów, oraz jakich powierzchnia jest większa niż 500 m2. Także na budynkach wykonanych z palnych surowców i przykrytych gontem albo trzciną, należy instalować instalacje odgromowe. Domy postawione na wzgórzach, także narażone są na wyładowania burzowe.

Kiedy interesują Cię ciekawe informacje i poszukujesz ich na konkretny temat, kliknij w odsyłacz do artykułu (http://www.gemeo.pl/). W tamtym miejscu znajdziesz wymagane informacje.

Jeśli dom nie ma sąsiadujących z nim budynków, wówczas także warto go wyposażyć w tego typu instalację. Przynosi to nieocenione poczucie bezpieczeństwa, kiedy w powietrzu wisi burza.

Jeśli bardzo duża energia przyniesiona przez uderzenie pioruna nie będzie niezwłocznie odprowadzona do ziemi, wszystkie rzeczy, które będą w jej zasięgu będą uszkodzone lub ulegną zniszczeniu. Przed takim działaniem olbrzymiego wyładowania elektrycznego tylko instalacja odgromowa może ochronić budynek. Zabezpieczenie to posiada bardzo prostą budowę i jest złożona ze zwodów naturalnych, przewodów odprowadzających oraz tak zwanego uziomu. Zwody sztuczne są to odpowiednio ułożone na pokryciu dachowym domu kable metalowe. Mogłyby być one wykonane ze stali nierdzewnej albo ocynkowanej stali o grubości 6mm. Jeśli dom pokryty jest niepalnym materiałem, wówczas zwody montuje się na mniejszych wspornikach wprost na dachu.

Jeżeli dach pokryty jest materiałem palnym, wówczas zwody montuje się na wspornikach wysokich – około 0,4m. Zwody naturalne są to połączone z piorunochronem elementy metalowe tego typu jak balustrady czy też rynny. Przez nie siła elektryczna z pioruna odprowadzana jest bezpośrednio w ziemię.
Komentarze zostały wyłączone.