Z jakiego powodu trzeba regularnie wymieniać olej w silniku, jakie są podstawowe odmiany używanych olejów.

| 0
Nowoczesne silniki samochodowe złożone są z wielu elementów, których precyzja wyprodukowania i spasowanie są niekiedy bardzo duże. Przez to zmniejsza się zużycie paliwa i powiększają osiągi, ale równocześnie będzie się wymagać od kierowcy odpowiedniego dbania o taki silnik. A najważniejsze jest używanie porządnych, polecanych przez producentów olejów a także ich systematyczna wymiana.

samochód
Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com
Tu nie będzie miejsca na jakieś zaniedbania, gdyż użycie oleju złej jakości albo opóźnienia w jego wymianie mogą doprowadzić do szybszego zużycia mechanicznego lub nawet poważnej awarii. Szczególnie niebezpieczny jest zbyt niski poziom oleju w środku silnika, w takim przypadku ruchome elementy nie będą dokładnie smarowane i w niektórych sytuacjach może dojść nawet do uszkodzenia tłoków lub panewek. Z tego też powodu oprócz systematycznych wymian oleju silnikowego w wyznaczonym przez producenta okresie trzeba dodatkowo co pewien okres czasu kontrolować jego ilość i w razie potrzeby go uzupełnić. Czynność ta nie należy do skomplikowanych, trwa zaledwie parę chwil, a może uchronić od dużych wydatków związanych z remontem silnika.

Wymieniając olej na nowy trzeba pamiętać o tym, aby miał on należyte parametry. Obecnie oleje Total sprzedaje się w trzech głównych rodzajach, czyli syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Do nowoczesnych jednostek używa się oleje w wersji syntetycznej. Wprawdzie kosztują one najwięcej, lecz gwarantują odpowiednie właściwości smarujące. Używane są w nich najlepsze dodatki uszlachetniające, poprawiające parametry i zmniejszaj http://www.esoil.pl/w.esoil.pl/k,5,kluber”>http://www.esoil.pl/k,5,kluber

Oleje powiadają różne klasy lepkości, określające zachowanie się w niższych temperaturach, tu powinno się wybierać takie, które będą spełniać założenia podane przez producenta. W mniej skomplikowanych silnikach mogą być stosowane oleje półsyntetyczne i mineralne, jest jednak ważna zasada, że jeżeli zmieni się olej z syntetycznego na któryś z tych dwóch wymienionych, to już nie można wrócić do niego z powrotem. Wymieniając olej w silniku konieczne należy też pamiętać o nowym filtrze, który wychwytuje w silniku wszystkie niebezpieczne dla jego pracy zanieczyszczenia.
Comments are closed.