Z jakiego powodu ekran LED-owy to najlepsze wyjście dla osób lubiących ultracienkie gadżety?

| 0
Dawniej wybór np. telewizora był nieskomplikowany – kupowaliśmy ten z ekranem teleskopowym, bo innych nie produkowano. W dobie wszędobylskiej technologii sprawa kupna telewizora, czy monitora do konsoli wydaje się być dużo trudniejsza, bo rynek obfituje w wiele wariantów ekranów takich jak: ekrany LCD, LED, plazmowe, w technologii Full HD i innych.

telewizor
Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Wytwórcy szkolą się w technologii wyświetlania obrazu przy równoczesnym pomniejszaniu grubości urządzeń.

Ekrany o dużej przekątnej (od 42 cali wzwyż) to najchętniej wybierane ekrany, ponieważ w tym formacie kupujący mają największy wybór (ekrany led). W ofercie znacznej części hurtowni można przejrzeć urządzenia z najpopularniejszym ekranem 46 cali, także w technologiach plazmowych, LCD i LED. Nieomal wszystkie oferują już obraz w rozdzielczości Full HD, więc wybór jest prawie bezsprzeczny. Takie ekrany sprawdzają się w telewizorach do średnich lub dużych pomieszczeń. Są najchętniej kupowane do konsol dla dzieci i młodzieży, ponieważ idealnie odwzorowują grafikę z gier. Osoby uwielbiające fajne efekty wizualne w przeważającej ilości stawiają na ekran LED 46 cali. Czemu konkretnie technologia LED? Przyda zagłębić się trochę w tę kwestię.

Ekran LED to tak naprawdę polepszona wersja zwykłych urządzeń LCD ((zobacz tutaj)), w których producenci wykorzystują dwa rozwiązania: Edge LED lub Full LED (tablica reklamowa led – ECOLED). W przypadku pierwszego, czyli tańszego rozwiązania diody LED zamontowane są jedynie na obrzeżach ekranu. Wiąże się to niestety z nierównym podświetleniem matrycy, ale przy równoczesnym oszczędzeniu kosztów dzięki tańszemu podświetlaniu.

wyświetlacz
Autor: clry2
Źródło: http://www.flickr.com
Full LED to diody zastosowane pod całą przestrzenią wyświetlacza, przez co ekrany tego typu są lepszej klasy, ale kosztem większej ceny. Nie można jednak przemilczeć, że ekrany LED – bez względu na wariant wykorzystanego podświetlania – zostały stworzone dla osób, które cenią sobie design. Dzięki technologii, w jakiej wytwarza się ekrany LED, pożytkuje się je do wytwarzania bardzo cienkich urządzeń o bardzo małym zużyciu prądu. Na uwagę w ekranach LED-owych zasługuje także dużo lepszy kontrast. Dzięki zastosowaniu technologii Edge LED udaje się uzyskać większy kontrast i żywsze barwy, a to duża zaleta.
Comments are closed.