Twój budżet domowy

| 0
Nie wiesz w jaki sposób ujarzmić domowe finanse? Starczy, że szczegółowo przyjrzysz się swoim wydatkom po czym zaczniesz racjonalnie gospodarować środkami. Pomoże w tym dobrze zaplanowany budżet domowy.
Sporządzenie domowego budżetu z pewnością wzmacnia świadomość tego, jak dużo jak też na co wydajemy i umożliwia przeanalizowanie sumptów pod kątem oszczędności.

miejsca
Autor: Brent Eckley
Źródło: http://www.flickr.com
Wnikliwe podejście do wydatków wyznaczy drogi, jakimi niepotrzebnie wyciekają z niego środki.
dane
Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com
Cel planowania budżetu jest prosty – całkowita kontrola nad wydawanymi pieniążkami. W miesiącu poprzedzającym opracowanie budżetu trzeba szczegółowo jak też skrupulatnie zapisywać wszystkie pomocne nam dane, zatem wydatki. Dla naszej wygody wydatki na żywność, stroje, komunikacje miejską, gazety, należności itd. spisujmy na oddzielnych karteczkach, po to, ażeby potem nie trzeba było ich segregować. Na końcu miesiąca podsumujmy sumpty zanotowane na każdej z kartek. Ujrzymy wówczas, na co wydajemy najwięcej, a także co powoduje, że środki rozchodzą się „nie wiadomo w jaki sposób”. Mając zapisane kwoty oraz kategorie, będziemy mieć podstawę zbudowania precyzyjnego budżetu na przyszły miesiąc. Naczelną zasadą dobrego planu będzie założenie, że wydając pieniążki nie można przekroczyć miesięcznych przychodów. Zastanówmy się nad kwotami, jakie otrzymaliśmy po podliczeniu wydatków z poszczególnych podkategorii.

Jeśli dla przykładu wydajemy niespodziewanie dużo na kosmetyki, trzeba dociec, czy być może nie nabywamy czegoś, czego potem nie używamy, na przykład piątej wody toaletowej albo siódmego balsamu . W rubryce „odzież” także pewnie da się znaleźć wydatki zrobione pod wpływem nastroju, czy też po to, ażeby poprawić sobie samopoczucie.
Comments are closed.