Tensometr i dynamometr, czyli specyficzne maszyny do pomiarów. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

| posted in: Handel | 0
Chyba każdy ma świadomość, do czego służy termometr czy waga kuchenna. Na rynku dostępnych jest jednak znacznie więcej urządzeń, dzięki którym możemy dokonać rozmaitych pomiarów. Dynamometr, określany także siłomierzem stosowany jest do mierzenia, jaką wartością wyróżnia się siła, która działa. Jego działanie zazwyczaj bazuje na prawie Hooke’a, zgodnie z którym odkształcenie elementu sprężystego jest wprost proporcjonalne do wartości siły, która działa. Dynamometr składa się przede wszystkim ze sprężyny.

Tensometr
Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Gdy oddziałują na nią siły, dochodzi do jej wydłużenia. Należy zaznaczyć konstrukcja siłomierza uwzględnia podziałkę. Dynamometr jest używany przede wszystkim w technice, w atropometrii do pomiaru mięśni dłoni, w gospodarstwach domowych oraz w geodezji.strona www mostek rlc mostek rlc Tensometr z kolei, inaczej czujnik tensometryczny to czujnik, dzięki któremu możemy mierzyć naprężenie. Tensometr to element konstrukcji wszystkich wag elektrycznych oraz maszyn, które służą do mierzenia sił ściskających, rozciągających, naprężeń.

Nie zastanawiaj się- przejdź do serwisu mardrew.pl, żeby uzyskać dodatkowe info na opisywany w wpisie zagadnienie. Oczekujemy na twą opinię!

Najczęściej stosuje się tensometry oporowe podczas dokonywania pomiarów w laboratorium oraz pomiarów użytkowych. Odznaczają się one tym, że są szczególnie czułe, wyjątkowo precyzyjne, nie ulegają drganiom i wstrząsom, są przystosowane do funkcjonowania w wysokich temperaturach i warunkach wysokiego ciśnienia.

tensometr
Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Należy nadmienić, że mają nieduże wymiary i jest możliwość umieszczania ich na zakrzywionych powierzchniach. Funkcjonowanie tensometru oporowego związane jest z właściwością fizyczną drutu metalowego. Chodzi o to, że zmienia on rezystację statyczną, gdy dochodzi do zmiany jego długości. Na komponent odkształcający się pod wpływem działania sił przykleja się drut oporowy, wykorzystując określony klej. Odkształcenie, jakie zauważymy na elemencie, na którym czujnik przykleiliśmy, będzie takie samo jak na materiale oporowym. W zależności od tego, jaki jest kształt i ułożenie elementu oporowego, wymienia się tensometry wężykowe, tensometry kratowe, a także tensometry oporowe foliowe.

Comments are closed.