Robótki ręczne kiedyś i dziś

wpis w: Kobieta | 0
Kilkanaście lat temu w placówkach edukacyjnych uczono dziewczynki robótek ręcznych. Był to przedmiot obowiązkowy w programie, dzięki czemu kobiety potrafiły później wykonywać zróżnicowane zadania mające związek z szyciem. Poza tym przez długi czas robótki ręczne były najczęściej występującym sposobem spędzania wolnego czasu przez panie. Było to bez wątpienia bardzo korzystne.

brązowe wełniane rękawiczki

Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie bowiem robótki tego typu ulegają zapomnieniu w dobie maszyn do szycia które nie potrzebują nawet obsługi żywej osoby. Obserwuje się, że coraz więcej osób na dzień dzisiejszy nie umie przyszyć oderwanego guzika. Proste, niegdyś tak powszechne zadania potrafią w dzisiejszych czasach wykonać tylko niektórzy. Z drugiej strony jednak można zauważyć swoiste odrodzenie robótek ręcznych, przykładowo szydełkowania.

Czy uzupełniające materiały dotyczące opisywanej tutaj kwestii będą dla Ciebie wartościowe? Jeżeli tak, kliknij ten link – to wiarygodne informacje (https://13tattoo.pl/o-nas).

Już nie tylko starsze panie sprzedające na ulicy czapki ręcznie robione i maskotki z włóczki widuje się z szydełkiem w ręku. To, co jeszcze niedługi czas temu uznawano za niemodne i przynależne właśnie starszym paniom, z wolna wraca do łask.

Haftowanie
Haft jest metodą ozdabiania tkanin z użyciem charakterystycznych grubszych nici. Człowiek wprawiony w tej sztuce może otrzymać w sumie dowolny wzór, od nieskomplikowanych kształtów geometrycznych, aż po skomplikowane rośliny i zwierzęta. Haft (zobacz: hafty komputerowe) kojarzy się głównie z różnego rodzaju serwetkami, tą metodą można jednak otrzymać dużo więcej. Przykładem są zegary. Wyhaftowanie dekoracyjnego motywu zegara bywa czasochłonne i do wykonania tylko przez doświadczoną osobę, jednak po dodaniu wskazówek i zegarowego mechanizmu efekt może okazać się wart poświęconego czasu. Tego rodzaju elementy będą ciekawą ozdobą wnętrza.

Robótki na drutach
Jedną z najbardziej popularnych robótek ręcznych są te z wykorzystaniem drutów. Zwykła czynność tego rodzaju polega na wykonywaniu prostego pasa materiału, przykładowo zimowego szalika, z wykorzystaniem dwóch drutów. Bardziej zawiłe formy wymagają użycia większej liczby drutów. Na przykład do wykonania produktów takich jak rękawiczki (zobacz rękawiczki na czy skarpetki włóczkowe potrzeba aż pięciu małych drutów. Robótka na drutach ogólnie nie jest trudnym zadaniem. Najbardziej istotne jest opanowanie zasadniczych ruchów, a następnie wyćwiczenie ich.
Komentarze zostały wyłączone.