Odkurzacze – jaki typ najlepiej odkurza dom?

| 0
Nie tylko pyłki drzew i traw są utrapieniem dla alergików. Już w poprzednim artykule o pościeli antyalergicznej, zaznaczaliśmy jak poważnym zmartwieniem są powszechnie
obecne w domach roztocza. W tym artykule rozważymy, jaki odkurzacz spisze się najlepiej w potyczce z mikroorganizmami.

Domowe porządki
Na początek sprawdzimy „tradycyjny”, którego wyróżniamy kilka rodzajów, albo inaczej, do jakiego stosujemy różne typy filtrów. Z filtrem HEPA, co z angielskiego znaczy iż ma zwiększoną sprawność w gromadzeniu cząstek kurzu. W ramkę wkładany jest porowaty materiał przypominający włóknisty papier, który działa podobnie jak bibuła – gromadzi z powietrza cząstki średnicy do 0,01 mikrona, to znaczy, że może również gromadzić gazy i nieprzyjemne zapachy.

Zainteresował Cię ten tekst? Wejdź na pełny raport (https://futurae.pl/uslugi-dronem/szacowanie-szkod-lowieckich-dronem), a poznasz więcej informacji na ten wątek, które na pewno Cię zafascynują.

Skuteczność tych filtrów sięga bez mała 100%!

Następnie sprawdzamy filtr wodny. Odkurzacz taki ma pojemnik, w którym kurze są zraszane lub wpadają do wlanej tam uprzednio wody. Woda zlepia cząsteczki, dlatego zmniejszona jest masa zanieczyszczeń w wyrzucanym powietrzu, a samo powietrze jest ponadto zwilżane i ujemnie jonizowane, co polepsza mikroklimat domu. Zaletą odkurzaczy beam jest to, że nie potrzeba do nich worków – wodę wylewa się do kanalizacji, a pojemnik płucze – profesjonalne odkurzacze Beam. Dosyć niedrogie rozwiązanie, często używane przez ludzi żyjących w domach prywatnych.

Mało znany parowy generuje parę, którą pod ogromnym ciśnieniem nakierowuje się na czyszczoną powierzchnię. Para wnika głęboko, rozpuszcza zanieczyszczenia, a następnie jest wciągana przez aparat. Takim sposobem usuwa się wszelkie zabrudzenia pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego, a ponadto sterylizuje i zabija roztocza oraz zarodniki pleśni. Należy stosować do niego wodę odkamienioną. Charakteryzuje go duża skuteczność w zabijaniu mikroorganizmów. Nawet jeżeli będziemy posiadać najlepsze, najdroższe i najbardziej zaawansowane technicznie ale „tradycyjne” urządzenie odkurzające, które bardzo efektywnie oczyszcza wsysane powietrze, dalej będzie ono wydmuchiwać je do pomieszczenia w którym odkurzamy. Najlepszym, ale niestety drogim rozwiązaniem jest odkurzacz centralny – kup odkurzacz centralny w niskiej cenie.

Bardziej adekwatne będzie nazwanie go systemem. Prędkość powietrza płynącego przez rury ssące jest na tyle duża (do 130 km/h), że uniemożliwia osiadanie kurzu i drobnoustrojów także wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie zapewni żadne tradycyjne urządzenie, nawet takie z filtrem HEPA czy wodnym. Dodatkowo, plbrzymia siła ssania urządzenia zbiera zabrudzenia nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale także z głębszych warstw, np. tapicerowanych mebli. Nie podrywa kurzu i w żaden sposób nie zanieczyszcza powietrza w sprzątanym pomieszczeniu, bo kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze wydala zawsze na zewnątrz budynku. W domu wysprzątanym tym systemem, powietrze jest czyste, bez kurzu, drobnoustrojów i roztoczy. Wadą jest jedynie wspomniana już duża cena, dochodząca do nawet 10 000 złotych oraz instalacja, która powinna zostać wykonana w trakcie budowania domu.

Kurz domowy to mieszanka silnych alergenów, wśród których najsilniejszymi są roztocza kurzu domowego. W czasie porządków – odkurzania podłóg i trzepania pościeli – alergeny roztoczy unoszą się w powietrzu. Ten artykuł nie ma na celu wybrać najlepszego typu ani urządzenia ani filtra, ale przedstawienie ich sporej liczby różnych rodzajów.

Komentarze zostały wyłączone.