Kilka wskazówek w kontekście bezpieczeństwa naszych komputerów

| 0
komputery są sprzętami podobnymi, jak każdy inny sprzęt. Aby dobrze funkcjonowały, trzeba się o nie odpowiednio troszczyć.
Chodzi tu o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy o utrzymanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy internecie. Dzięki poniższym poradom można zdobyć kolejny stopień wtajemniczenia, gdyż możesz zostać pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeżeli komputer jest na stałe podłączony do sieci internet) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę dobrze byłoby upewnić się, z kim się łączy nasz komputer korzystając z zainstalowanych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń trzeba napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą pokazane wszystkie bieżące istniejące połączenia wraz z ich stanem.

Przedstawiony będzie także końcowy adres IP oraz numer portu. Jeżeli przypuszczasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być wykorzystane, należy spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów i programów, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak wiemy, systemowe reguły utrzymywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli administrowania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, ale trzeba niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, należy czasem na własną rękę sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.
Komentarze zostały wyłączone.