Kilka nowinek i ważnych informacji o czasach PRL

| 0
Czasy PRL bezsprzecznie odbiły się w historii Polski. PRL to inaczej Polska Rzeczpospolita Ludowa, która funkcjonowała w latach 1952 do 1989. PRL rządził się swoimi prawami, a ustrój w Państwie był wtedy bezwarunkowo inny. Z jednej strony jak każdy ustrój, także PRL przyniósł pewne korzyści, niemniej jednak trudno jednoznacznie ocenić owe czasy.

Z pewnością wypada zaznaczyć, iż czasy PRL związane były między innymi z oczywistym gwałceniem praw człowieka, wobec tego mnogość osób żyjących w owych czasach posiadało istotnie trudną sytuację życiową, także materialną. Czasy PRL sprowadziły za sobą między innymi gwałcenie takich praw, jak wolność wyznania, wolność słowa, także prawo do poglądów lub też własnego sumienia. Osoby, które odróżniały się więc od większości osób i posiadały na przykład inne poglądy lub religie od tych ogólnie przyjętych z pewnością stykały się z bogatymi trudnościami oraz przeciwnościami.

W czasach PRL miało miejsce dużo przeróżnych zbrodni, za jakie były rzecz jasna odpowiedzialne tamtejsze władze. Częstokroć ludzie nie czuli się bezpieczni, bo każdy nawet najdrobniejszy szczegół, jaki nie spodobał by się ówczesnym władzom, był srogo karany. Mnóstwo osób trafiało do więzienia, przykładowo ze względów religijnych, niezwykle wiele ludzi traciło też życie mimo tego, że tak naprawdę byli niewinni. Szczególnie trudnym okresem dla ludzi był stan wojenny, kiedy to przywódcą był Bierut. Wówczas masa ludzi czuło się niepewnie, natomiast ryzyko aresztowania czy nawet śmierci istotnie wzrosło.

Czasy PRL były więc w poniektórych okresach – szczególnie tych niestabilnych – niezmiernie niebezpieczne. Ponadto ciężko było pozyskać przeróżne artykuły, takie jak chleb, oliwa czy papier, różne sklepy ogromnie najczęściej wręcz świeciły pustkami. Osoby, które żyły w czasach PRL częstoogromnie niemiło wspominają ten okres, w szczególności jeżeli spotykali się wtedy z przeciwnościami bądź rozmaitymi prześladowaniami.
Comments are closed.