Dlaczego najkorzystniej używać wełnę? Jakie występują rodzaje? Na co zwrócić uwagę?

| 0
wełna to dość powszechne i stosowane naturalne włókno, jakie można uzyskać z okrywy włosowej kóz, owiec, lecz również lam i wielbłądów. Włókno wełniane charakteryzuje się świetnymi cechami, jak łuskowatość a także karbikowatość.

siłownia
Autor: torbakhopper
Źródło: http://www.flickr.com
kostiumy
Autor: Pretty One
Dzięki tego typu cechom są bardzo rewelacyjne do tworzenie wysokiej jakości włókienniczych wyrobów.
Owczą wełnę uzyskać można przez strzyżenie owiec, definiowana jest też jako runo lub strzyża. Jest idealnym surowcem włókienniczym do wyrabiania najwyższej jakości tkanin, włóknin oraz dzianin. Jakościową wełnę, która jest miękka i puszysta, ma cienkie włókna oraz długość od 4 do 12 cm, uzyskamy z owiec rasy merynos. Bardziej grubą natomiast z ras owiec długowełnistych oraz nizinnych. Aktualnie są nowe typy jak wełna parzona, (więcej informacji o wełnie parzonejp://lamalama.pl/”>http://www.lamalama.pl/ eniona.
sklepy - płótno
Autor: Kuba Bożanowski
Źródło: http://www.flickr.com

Z bardzo długich włókien wełny żywej, uzyskać możemy przędze czesankowe, z innych natomiast rodzajów wykorzystywanych jako domieszki do bardziej krótkich włókien wełny żywej, możemy zyskać niższej jakości przędze zgrzebne. Popularne jest też stosowanie mieszanki włókien wełnianych z innymi włóknami, takimi jak bawełna lub jedwab.
Tego typu mieszanki włókien wykorzystuje się do wytwarzania dywanów, wykładzin podłogowych, poduszek, jak i koców. Jak więc widzimy wykorzystywanie wełny jest popularne, i nieważne czy mówimy o tradycyjnych typach, czy bardziej nieznanych, lecz równie solidnych jak wełna gotowana – .

Nie jest to dziwne, bo każdy rodzaj wełny to szereg zalet, czyli najlepsze właściwości termoizolacyjne, dźwiękochłonne, a również dużą higroskopijność. Co więcej, wełna pochłania promieniowanie UV.
Comments are closed.