Co to jest liofilizacja? Jak przebiega tego typu proces? Jaka żywność spotykana jest w postaci właśnie takiej?

| 0
Już częściej spośród osób, które dużo czasu spędzają na treningach mających na celu wyrzeźbienie sylwetki, mówi się o żywności liofilizowanej. W jaki sposób coś takiego powstaje i czym jest taka żywność? Dlaczego może być dobrym wyborem dla tych, którzy sporo trenują?
Taki proces liofilizacji polega na zamrożeniu takiego artykułu, a następnie pozbawienia go wody.

Zamrożenia można dokonać przykładowo przy pomocy ciekłego azotu, który pozwala otrzymać bardzo niską temperaturę w bardzo krótkim czasie. Tego typu zmrożone artykuły umieszcza się następnie w próżni i dopiero później pozbawia się wody. W procesie liofilizacji wykorzystuje się liofilizatory. Gdy mowa o artykułach spożyWCzych, to otrzymuje się produkt o innym kształcie i wymiarach, jak też waży on mniej niż wcześniej. Taką technikę rozpoczęto pierwszy raz wprowadzać robiąc lżejsze i zdrowe racje żywnościowe dla żołnierzy walczących w czasie II Wojny Światowej.
firm
Autor: Lies Thru a Lens
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej spotyka się warzywa oraz owoce liofilizowane, które mogą stanowić dość wartościowy posiłek dla osób trenujących owoc liofilizowany. Żywność liofilizowana zachowuje bowiem pierwotne wartości odżywcze. Nie zauważa się strat w witaminach jak i minerałach. Także ilość białka, węglowodanów czy tłuszczy zostaje mniej więcej bez zmian. Mniejsza waga takiej żywności i niewielka objętość także nie jest tu bez znaczenia.

W konkretnej, racjonowanej porcji mamy w dokładny sposób podaną ilość różnych substancji, co może być dużym ułatwieniem dla trenujących, jacy jeść muszą dokładnie określone ilości określonych substancji pełna oferta tutaj. Czasami warto się posiłkować takimi produktami bez straty dla organizmu.
Comments are closed.